Lokumun Tarihçesi


Bir saray tatlısı olarak lokum Türk Lokumu ilk olarak 18. yüzyılda Osmanlı Sarayının Hareminden çıkmıştır. Bir efsaneye göre Osmanlı İmparatorluğunun 27. Sultanı olan 1. Abdülhamit, zamanın en usta tatlıcılarına haremindeki dört eşini ve yüzlerce cariyesini memnun etmesine yardımcı olacak bir tatlı yapmalarını emreder ve bugün Türk lokumu olarak bildiğimiz tatlı doğar. Kıvamı, görüntüsü ve tadıyla saray 1 çevresi ve devlet arkanı tarafından beğenilerek seçkinleşen lokum, tüm Osmanlı İmparatorluğu sınırlarına yayılarak, geleneksel bir Türk tatlısı haline gelir. Farklı çeşitleri ve dayanılmaz lezzetiyle lokum, bu dönemde İmparatorluğu ziyaret eden Avrupalı devlet adamlarının ve tüccarların favori tatlısı olur ve böylece lokumun dünya çapında yolculuğu başlar. Napolyon, Churchill ve Picasso lokum tutkunu ünlülerden bazılarıdır.

Günümüzde Lokum;
Otantik kimliği ve farklı damak tatlarına hitap eden çeşitleri ile lokum geniş bir coğrafyada bayramların, aile ziyaretlerinin ve özel kutlamaların vazgeçilmez bir geleneği olmuştur. Günümüzde onlarca alternatifinin çıkmasına rağmen lokumun hala en çok tercih edilen tatlı olmasının nedeni, onun saray kökenli seçkin bir tatlı olmasının yanında, bilinen tatlılardan tamamen farklı lezzeti ve dayanılmaz görüntüsüdür. Ayrıca sade kahvenin en güzel partneri aromalı lokumdur.

Gizli Formül;
Eşsiz lezzetiyle tüm dünyada en çok sevilen tatlar arasında yer alan lokum, henüz sadece saray erkanının bildiği o ilk günlerindeki geleneksel tadını hiç kaybetmeden bugünlere kadar gelmiştir. Bunda hiç şüphesiz Osmanlı saray mutfağının gizli formüllerinin ve prensiplerinin yıllar süren disiplinli usta-kalfa-çıraklık ilişkisi ile yeni nesillere aktarılmasının rolü büyüktür. Sultanların gönlünü fetheden, ünü tüm dünyaya yayılan lokum, aslında üç basit maddeden yapılır; su, şeker ve nişasta.

Ancak sadece gerçek ustalar kendilerine dedelerinden aktarılan bu gizli formül ile su, şeker ve nişastayı böyle eşsiz tatlıya çevirebilirler. Klasik kıvamını, lezzetini yakalamak için bunda kullanılan baharatları, farklı aromaları ve teknoloji sevmeyen geleneksel pişirme ve dinlendirme tekniklerini bilmenin yanında büyük bir sabır ve yetenek gereklidir. Gerçek bir ustanın elinden çıkan lokumun tadı asla unutulmaz.

Lokumun çok sevilen bir tatlı olmasının yanında insan sağlığına ispatlanmış birçok faydası bulunmaktadır. Üre, Ürik asit ve kreatinin gibi toksin maddelerin vücuttan atılması, kalp-damar hastalıklarına karşı koruması, sinir sistemini düzenleyici etkilerinin bulunması ve daha birçok faydaları bulunmaktadır.